CONCERTS

Liv og skæbne

LIV OG SKÆBNE

Wednesday, 19 August 2020, 7:30 pm
Gammel Estrup Herregårdsmuseum

Antonin Dvorak:
Strygekvartet nr. 12 (Den amerikanske)

Samuel Barber:
Adagio for strygere

Franz Schubert:
Strygekvartet nr. 13 (Rosamunde)

Kejser og komponist

KEJSER OG KOMPONIST

Wednesday, 2 September 2020, 7:30 pm
Ulstrup Slot

Joseph Haydn:
Strygekvartet nr. 62 (Kejserkvartetten)

Dimitrij Sjostakovitj:
Elegi for strygekvartet

Ludwig van Beethoven:
Strygekvartet nr. 15

Ungdom og erfaring

UNGDOM OG ERFARING

Wednesday, 23 September 2020, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Ludwig van Beethoven:
Strygetrio op. 9 nr. 2

Maurice Ravel:
Tombeau de Couperin for blæserkvintet

Paul Hindemith:
Oktet

Vivaldi og Westergaard

VIVALDI, WAYNE OG WESTERGAARD

Saturday, 3 October, 4:00 pm
Værkets Koncertsal

Antonio Vivaldi:
Dobbeltkoncert for orgel og violin RV 541 og 542

Svend Westergaard:
Blæserkvintet nr. 2

Wayne Siegel:
Polyphonic Music for blæserkvintet

Requiem

REQUIEM

Wednesday, 28 October 2020, 7:30 pm
Sct. Mortens Kirke

Bo Gunge:
Requiem






Børn komponerer

BØRN KOMPONERER

Saturday, 7 November 2020, 1:00 pm
Værkets Store Sal

Music by Mogens Christensen







Musikalske fortællinger

MUSIKALSKE FORTÆLLINGER

Wednesday, 18 November 2020, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Thea Musgrave:
Impromptu nr. 1 for obo og fløjte

Franz Schubert:
Kvartetsats for strygekvartet D. 703

Karl Aage Rasmussen:
Parts Apart for fløjte, obo og strygekvartet

Ludwig van Beethoven: Septet

Faurés Rekviem

FAURÉS REKVIEM

Saturday, 28 November 2020, 4:00 pm
Værkets Koncertsal

Ralph Vaughan Williams:
The Lark Ascending

Gerald Finzi:
Dies Natalis

Gabriel Fauré:
Rekviem


Familiejulekoncert

FAMILIEJULEKONCERT

Tuesday, 15 December 2020, 5:30 pm and 7:30 pm
Værkets Store Sal


Hans Dueholm
Conferencier

David Riddell
Conductor





Amahl og de tre vise mænd

AMAHL OG DE TRE VISE MÆND

Saturday, 19 December 2020, 4:00 pm
Sct. Peders Kirke

Gian-Carlo Menotti:
Amahl and the Night Visitors

Engelske Christmas Carols





Nytårskoncert 2021

NYTÅRSKONCERT 2021

Saturday, 2 January 2021, 4:00 pm
Sunday, 3 January 2020, 4:00 pm
Værkets Koncertsal

New Year's Concert

Lars Møller
Baritone

David Riddell
Conductor

Hraggerud og Vivaldi

KRAGGERUD OG VIVALDI

Wednesday, 20 January 2021, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Antonio Vivaldi:
De fire årstider

Henning Kraggerud:
Equinox Postlude

Ludwig van Beethoven:
Symfoni nr. 3

Gunhild Carling

GUNHILD CARLING

Tuesday, 26 January 2021, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

GUNHILD CARLING

DAVID RIDDELL
dirigent




Grøntsagkoncert

GRØNTSAGSKONCERT I

Saturday, 6 February 2021, 11.00 am
Helligåndshuset

Concert in a relaxed atmosphere
Free admission






Symfonisk Sibelius

SYMFONISK SIBELIUS

Wednesday, 10 February 2021, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Mikhail Glinka:
Ouverture til Ruslan og Ludmila

Franz Krommer:
Koncert for to klarinetter og orkester nr. 2, op. 91

Jean Sibelius:
Symfoni nr. 2

Musik til glæden

MUSIK TIL GLÆDEN

Wednesday, 3. March 2021, 7:30 pm
Klosterkirken

Franz Xaver Süssmayr:
Kvintet i D-dur for fløjte, obo, violin, bratsch og cello, SmWV 602

W.A. Mozart:
Obokvartet

Ludwig van Beethoven:
Serenade for fløjte, violin og bratsch i D-dur op. 25

Inspiration og nattestemning

INSPIRATION OG NATTESTEMNING

Wednesday, 10 March 2021,7:30 pm
Værkets Koncertsal

George Gershwin:
Lullaby for strygekvartet

Jörg Widmann:
Oktet

Johannes Brahms:
Klarinetkvintet

En faders sorg

EN FADERS SORG

Thursday, 25 March 2021, 7:30 pm
Musikhuset Aarhus

Gustav Mahler:
Symfoni nr. 9







Genforeningen

TO KOMPONISTER MØDES

Wednesday, 14 April 2021, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Gustav Helsted:
Decet

Anders Nordentoft:
Uramea for kammerensemble






Faurés rekviem

GRØNTSAGSKONCERT II

Saturday, 17 April 2021, 11.00 am
Helligåndshuset

Concert in a relaxed atmosphere
Free admission









Familiekoncert

DEBUSSY, BARTOK OG STRAVINSKIJ

Thursday, 22 April 2021, 7:30 pm
Musikkens hus, Aalborg

Claude Debussy:
Forspil til en Fauns eftermiddag

Bela Bartok:
Fire orkesterstykker op. 12

Igor Stravinskij:
Ildfuglen

Hans Graf
Conductor

At spille i skoven

GRØNTSAGSKONCERT III

Saturday, 24 April 2021, 11.00 am
Helligåndshuset

Concert in a relaxed atmosphere
Free admission






Grøntsagskoncert

KOMPONISTKONKURRENCE

Wednesday, 12 May 2021, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Concert in a relaxed atmosphere
Free admission